PASP OIKONOMIKOY
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΣΤΑ 18 ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ !!!!

Πήγαινε κάτω 
+4
Antre
Aaron
Pasparis
BILL
8 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΣΤΑ 18
ΣΥΜΦΩΝΩ
ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΣΤΑ 18 ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ Η  ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ !!!! - Σελίδα 2 Vote_lcap22%ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΣΤΑ 18 ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ Η  ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ !!!! - Σελίδα 2 Vote_rcap
 22% [ 4 ]
ΔΙΑΦΩΝΩ
ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΣΤΑ 18 ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ Η  ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ !!!! - Σελίδα 2 Vote_lcap78%ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΣΤΑ 18 ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ Η  ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ !!!! - Σελίδα 2 Vote_rcap
 78% [ 14 ]
Σύνολο Ψήφων : 18
 

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Antre
Πρύτανης
Πρύτανης
Antre


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 466
Ηλικία : 39
Περιοχή : Kalamaki
Επάγγελμα : Tempelis
Registration date : 10/01/2007

ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΣΤΑ 18 ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ Η  ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ !!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΣΤΑ 18 ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ !!!!   ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΣΤΑ 18 ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ Η  ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ !!!! - Σελίδα 2 EmptyΤετ Μαρ 28 2007, 23:57

Nikos 7 μα και τώρα αν θες να πας στρατό στα 18 , πας. Δεν καταλαβαίνω, γιατί να γίνει υποχρεωτικό; Γιατί να σου επιβάλουν το πότε να πας;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nikos_7
Οικονομολόγος
Οικονομολόγος
Nikos_7


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 256
Ηλικία : 39
Περιοχή : Πατησια city
Επάγγελμα : Φοιτητής
Registration date : 12/01/2007

ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΣΤΑ 18 ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ Η  ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ !!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΣΤΑ 18 ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ !!!!   ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΣΤΑ 18 ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ Η  ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ !!!! - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Μαρ 29 2007, 08:56

Αυτο λεω ρε συ Αντρεα, οτι οι πιο πολλοι διαπιστωνουμε οτι θαταν καλυτερα ναχαμε ξεμπερδεψει απο τετοιες υπποχρεωσεις πριν το πανεπιστημιο, τουλαχιστον με τους πιο ποοολους που κουβεντιαζω και ειναι απο 21 εως 25 αυτο μου λενε : "μακαρι ναχα παει", γιατι μετα σε αποκοβει χειροτερα,οταν εισαι ετοιμος απο τη σχολη να βγεις για εργασια, εχεις κ 5 γνωριμιες κ ξαφνικα πρεπει να χαθεις για εναν χρονο. Δε λεω οτι ειναι η καλυτερη λυση, ισως θαπρεπε να καταργηθει ο στρατος, αυτο ειναι αλλη κουβεντα ομως. Στην προκειμενη ομως περιπτωση πιστευω πως ειναι καλυτερα στα 18. Οπως πας σχολειο στα 6,5 κ δε πας οποτε το θυμηθεις, ετσι θαναι κ αυτο. Αλλιως γιατι ναχουμε κ υποχρεωτικη παιδεια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.apela.gr/
Pasparis
Πρύτανης
Πρύτανης
Pasparis


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 409
Ηλικία : 40
Περιοχή : Αγία Παρασκευή
Επάγγελμα : απο δοκιμαστης στρωματων,τωρα κλητηρας σε τραπεζα...ανωμαλη προσγειωση στην πραγματικοτητα...
Registration date : 10/01/2007

ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΣΤΑ 18 ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ Η  ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ !!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΣΤΑ 18 ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ !!!!   ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΣΤΑ 18 ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ Η  ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ !!!! - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Μαρ 29 2007, 10:50

Νικο_7 δεν διαφωνω γενικα με την επιχειρηματολογια σου οσον αφορα τα πλεονεκτηματα της στρατευσης στα 18 αντι για αργοτερα,ομως εχω μια δυο ενστασεις!
1ον:Πιστευω πως η υποχρεωτικη στρατευση στα 18 ειναι μια οργανωμενη προσπαθεια της κυβερνησης να χειραγωγησει τους νεους της χωρας,να αφαιρεσει την "επαναστατικοτητα" τους τη στιγμη που θα βραζει το αιμα τους ωστε η νεολαια να μην μαθει να αντιδρα σε καθε τι που την θυγει-δηλαδη να λεει παντα "yes sir"!Eιναι τυχαιο πιστευεις πως το θεμα ηρθε τωρα εντελως ξαφνικα εν μεσω καταληψεων-κινητοποιησεων?εγω πιστευω πως οχι!
2ον:Ειμαι υπερ της σταδιακης μετατροπης του στρατου σε επαγγελματικο ή εστω του περιορισμου της υποχρεωτικης θητειας καποια στιγμη σε ενα μηνα περιπου...δηλαδη να κανουμε μονο τα απολυτως απαραιτητα(βασικη εκπαιδευση,μια-δυο αγγαριες,μια-δυο σκοπιες,ενα ταξιδακι κανα δυο βδομαδων στα συνορα και τελος)ισα ισα μονο και μονο ωστε ο καθενας μας να ειναι σε εγρηγορση σε περιπτωση κινδυνου(αν και τη σημερον ημερα εξωτερικες απειλες με την εννοια πουτην εζησαν οι προγωνοι μας δεν υπαρχουν πια)Αντρας δεν γινεσαι στο στρατο!Δεν απογαλακτιζεσαι αν πας φανταρος!υπαρχουν απειρα παραδειγματα που το δειχνουν αυτο!
ΥΓ:Η κυβερνηση ειχε υποσχεθει προεκλογικα τη σταδιακη μειωση της θητειας σε 6 μηνες και τη μετρατοπη του στρατου σιγα σιγα σε επαγγελματικο!δεν ελεγε για υποχρεωτικη στρατευση στα 18!Τα γυριζουν τωρα που βρισκουν αντιδρασεις απο τους νεους της χωρας αλλα και επειδη πλησιαζουν εκλογες και ειναι ευκαιρια να ταξουν σε κανα γαλαζιο παιδι καμια ευνοικη μεταθεση-θητεια ωστε να καρπωθουν περισσοτερους ψηφους!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.arisbc.gr
Nikos_7
Οικονομολόγος
Οικονομολόγος
Nikos_7


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 256
Ηλικία : 39
Περιοχή : Πατησια city
Επάγγελμα : Φοιτητής
Registration date : 12/01/2007

ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΣΤΑ 18 ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ Η  ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ !!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΣΤΑ 18 ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ !!!!   ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΣΤΑ 18 ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ Η  ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ !!!! - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Μαρ 29 2007, 21:45

Παναγιωτη δε διαφωνω στο να μειωθει η θητεια, ομως εδω μιλαμε για την στρατευση στα 18!Δε νομιζω η κυβερνηση (η εκαστοτε) ναχει σκοπο να περναει μια ζωη μεταρυθμισεις κ να κανει την στρατευση 5 χρονια, ΜΟΝΟ τοτε θα ισχυε αυτο που λες τωρα οτι το κανουν γιατι βραζει το αιμα μας κλπ. Απο την αλλη εγω θα σου οτι ενας 18χρονος δε ξερει που παταει κ που βρισκεται κ εννοειται πως δε ξερει ποιο ειναι το συμφερον του σε σχεση με εναν 20χρονο! Ειναι ο πλεον χειραγωγουμενος ο 18χρονος! Αρα λοιπον αλλο επιχειρημα δεν υπαρχει εκτος απο το να μου πεις οτι ειναι υποχρεωτικο, που οκ, ακουγεται καπως, αλλα δε μπορουμε να ταχουμε ολα σε αυτη τη ζωη. Κερδος θαχουμε να παμε στα 18, πιστεψε με. Απο κει κ περα αν μου προτεινεις κατι αλλο, οκ.δεν εχω ακουσει αντιπροταση.Εγω εχω μια αλλα δε το λεω ακομα. Μαρεσει να σκεφτομαι κ να αντιπαραθετω λογικα επιχειρηματα κ μεχρι στιγμης δεν εχω ακουσει καποιο για τα 18. Αυτο που εχω σκεφτει εγω θα το πω αφου δω οτι δεν υπαρχει αλλο επιχειρημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.apela.gr/
 
ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΣΤΑ 18 ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ !!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
PASP OIKONOMIKOY :: O ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΣΟΥ ΛΟΓΟΣ :: Εκφράσου ελεύθερα!!!-
Μετάβαση σε: