PASP OIKONOMIKOY
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας

Πήγαινε κάτω 
+4
Carissa
Pasparis
Aaron
Antre
8 απαντήσεις

Στο ενδεχόμενο αποτυχίας για κάτι που ποθούμε εσείς :
Δεν με ενδιαφέρει. Θα προσπαθήσω και ας αποτύχω
Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας Vote_lcap40%Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας Vote_rcap
 40% [ 6 ]
Ίσως να το ξανά σκεφτώ καλύτερα και να γίνω πιο μεθοδικός
Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας Vote_lcap53%Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας Vote_rcap
 53% [ 8 ]
Ο πόνος θα είναι δυσβάσταχτος. Θα το αποφύγω
Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας Vote_lcap7%Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας Vote_rcap
 7% [ 1 ]
Σύνολο Ψήφων : 15
 

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Antre
Πρύτανης
Πρύτανης
Antre


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 466
Ηλικία : 39
Περιοχή : Kalamaki
Επάγγελμα : Tempelis
Registration date : 10/01/2007

Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας   Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας EmptyΣαβ Φεβ 03 2007, 16:43

Πόσες φορές ποθούμε κάτι αλλά διστάζουμε λόγω της ενδεχόμενης αποτυχίας ;
Πείτε μας τις γνώμη σας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aaron
Οικονομολόγος
Οικονομολόγος
Aaron


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 283
Ηλικία : 37
Περιοχή : S.F.
Επάγγελμα : καθαριστής πισίνας και διακοσμιτής φωταγωγών
Registration date : 13/12/2006

Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας   Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας EmptyΣαβ Φεβ 03 2007, 20:59

Πιστεύω οτι αν ποθείς κάτι και το θέλεις πραγματικά πρέπει πάντα να προσπαθείς να το κατακτήσεις εκείνη τη στιγμή που σου δίνεται η ευκαιρία.Δεν πρέπει να δειλιάζεις και να το αναβάλεις για άλλη στιγμή θεωρώντας οτι θα είσαι πιο οργανωμένος την επόμενη.Πρέπει να προσπαθείς ακόμα και αν πιστεύεις οτι κατά 99% θα αποτύχεις μιας και η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.Άλλωστε όταν βιώνεις μια αποτυχία αποκτάς εμπειρίες για την επόμενη φορά....

Καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες,παρά για κάτι που δεν έκανες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Pasparis
Πρύτανης
Πρύτανης
Pasparis


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 409
Ηλικία : 40
Περιοχή : Αγία Παρασκευή
Επάγγελμα : απο δοκιμαστης στρωματων,τωρα κλητηρας σε τραπεζα...ανωμαλη προσγειωση στην πραγματικοτητα...
Registration date : 10/01/2007

Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας   Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας EmptyΚυρ Φεβ 04 2007, 00:44

Κατι μου θυμισες τωρα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.arisbc.gr
Carissa
Τελειόφοιτος
Τελειόφοιτος
Carissa


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 171
Ηλικία : 36
Περιοχή : anw pathsia
Επάγγελμα : lalala
Registration date : 10/01/2007

Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας   Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας EmptyΚυρ Φεβ 04 2007, 23:23

Κι εμένα κάτι μου θυμίζει αυτό...Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που έφτιαξες αυτό το topic antre??? Smile
Συμφωνώ με την άποψη να μην δειλιάζεις,πάντα να προσπαθείς κλπ,επειδή όμως πρόσφατα ακολούθησα αυτήν την θεωρία κι έφαγα τα μούτρα μου δεν θα ήθελα να εκφέρω γνώμη...
Άντε και ξεπερνάς τη φάση της δειλίας και παίρνεις την απόφαση να προσπαθήσεις και μετά τρως μία περιποιημένη απογοήτευση,τότε ΤΙ κάνεις??????????Εγώ πάντως μετά θα ντρεπόμουν(όχι γιατί προσπάθησα αλλά γιατί προφανώς κάτι δεν κατάλαβα η ίδια καλά και δεν είδα πως δεν υπήρχε ούτε μία ελπίδα,θα ντρεπόμουν γιατί θα είχα φανεί χαζή)αν και δεν θα'πρεπε γιατί τουλάχιστον θα ξέρω ότι προσπάθησα.Embarassed
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.thespot.gr/
Candy
Πρύτανης
Πρύτανης
Candy


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 408
Ηλικία : 38
Περιοχή : Acharnes city
Επάγγελμα : αργόσχολη
Registration date : 10/01/2007

Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας   Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας EmptyΔευ Φεβ 05 2007, 00:45

Εγώ γενικά σπάνια παίρνω το ρίσκο για κάτι που δεν είμαι απολύτως σίγουρη ότι θα έχει αίσια έκβαση.Ζυγίζω καλά τις καταστάσεις και πράττω αναλόγως...Συνήθως δηλαδή δεν πράττω τίποτα και απλά περιμένω να έρθει από μόνο του...Δε συνιστώ αυτή μου την τακτική αλλά απλά ανήκω στα άτομα που απογοητεύονται εύκολα και δύσκολα τολμούν μετά...
Βέβαια πάντα πιστεύω ότι το όποιο ρίσκο καλούμαστε να πάρουμε και αν θα το τολμήσουμε ή όχι εξαρτάται από τη φύση του ζητήματος που μας απασχολεί και το πόσο σημαντικό είναι στο μυαλό μας...Αν πραγματικά είναι κάτι που για εμάς τους ίδιους φαντάζει ξεχωριστό ναι τότε συμφωνώ και εγώ ότι θα πρέπει να προσπαθήσουμε να το πετύχουμε με το όποιο κόστος.
Τουλάχιστον θα νιώθουμε καλά με τον εαυτό μας ότι κάναμε ότι ήταν δυνατόν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Antre
Πρύτανης
Πρύτανης
Antre


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 466
Ηλικία : 39
Περιοχή : Kalamaki
Επάγγελμα : Tempelis
Registration date : 10/01/2007

Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας   Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας EmptyΤρι Φεβ 06 2007, 11:23

Μα ρε παιδιά, δεν λέω ότι είναι εύκολο.... αλλά μήπως δίνουμε υπερβολική αξία στο αποτέλεσμα της αποτυχίας ; Εδώ άνθρωποι ρισκάρανε τη ζωή τους για να στηρίξουν αυτό που πιστεύουν και τις αξίες του...

Δεν είμαστε θεοί, θα κάνουμε λάθοι, δεν γίνεται να μην κάνουμε.. αλλά σκεφτείτε λίγο πράγματα που κάνατε στη ζωη σας που δεν ήταν εύκολα.... φαντάζεστε τους εαυτούς σας αν δεν τα χατε κάνει... ακόμη αν δεν πέσεις πως θα μάθεις να σηκωνεσαι ; Μην αφήνεται να σας δέσει τα χέρια ο φόβος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tng
Επισκέπτης




Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας   Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας EmptyΔευ Φεβ 19 2007, 17:21

Καλύτερα να κάθεσαι στα αυγά σου μερικές φορές
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ
Οικονομολόγος
Οικονομολόγος
ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 256
Ηλικία : 37
Περιοχή : ΑΓΡΙΑ ΔΥΣΗ
Επάγγελμα : COWBOY
Registration date : 11/01/2007

Character sheet
Test: 30

Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας   Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας EmptyΤετ Φεβ 21 2007, 13:53

ΓΕΝΙΚΑ Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΑΤΑΩ ΓΕΡΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΙΓΟΥΡΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩΙΣΤΗΣ ΣΠΑΝΙΑ ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ,ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΡΑΞΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ,ΑΛΛΑ Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΡΙΣΚΟ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΑΔΡΕΝΑΛΙΝΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Candy
Πρύτανης
Πρύτανης
Candy


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 408
Ηλικία : 38
Περιοχή : Acharnes city
Επάγγελμα : αργόσχολη
Registration date : 10/01/2007

Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας   Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας EmptyΤετ Φεβ 21 2007, 14:57

Η τάκτικη του "κάθομαι στα αυγά μου" είναι σίγουρα ένας ασφαλής τρόπος για να αποφεύγονται οι απογοητεύσεις(για τους ευαίσθητους ιδιαίτερα),είναι όμως και ο καλύτερος για να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου;Νιώθεις ήρεμος όταν ξέρεις ότι μπορούσες να το τολμήσεις και δείλιασες την τελευταία στιγμή;Τα έχεις καλά με τη συνείδησή σου μετά;
Η προσωπική μου άποψη είναι να μη φοβόμαστε να κυνηγήσουμε ένα όνειρο,όσο δύσκολο και αν φαντάζει.Δεν είναι πάντα εύκολη η κατάκτησή του όμως ακόμα και αν αποτύχουμε θα μας έχει μείνει η διαδρομή που σίγουρα άξιζε τον κόπο και την προσπάθειά μας.Καλό θα είναι βέβαια να είμαστε προσγειωμένοι,να ανακαλύψουμε τον εαυτό μας και τα όρια μας και ύστερα να βάζουμε στόχους που συνάδουν με αυτά.Μη ζητάμε πολλά ,αλλά μην αρκούμαστε και σε λίγα από το φόβο αποτυχίας.Όλοι κάποια στιγμή κάνουμε λάθη και αποτυγχάνουμε στη ζωή μας,μέσα από αυτά όμως γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι με ολοκληρωμένες ιδέες για τη ζωή.
Γι'αυτό μη φοβάσαι την αποτυχία,ζήσε τη,δέξου τη και μάθε από αυτή!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aaron
Οικονομολόγος
Οικονομολόγος
Aaron


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 283
Ηλικία : 37
Περιοχή : S.F.
Επάγγελμα : καθαριστής πισίνας και διακοσμιτής φωταγωγών
Registration date : 13/12/2006

Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας   Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας EmptyΠεμ Φεβ 22 2007, 11:25

Candy συμφωνώ απόλυτα!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ
Οικονομολόγος
Οικονομολόγος
ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 256
Ηλικία : 37
Περιοχή : ΑΓΡΙΑ ΔΥΣΗ
Επάγγελμα : COWBOY
Registration date : 11/01/2007

Character sheet
Test: 30

Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας   Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας EmptyΠεμ Φεβ 22 2007, 18:38

CANDY ΜΕ ΕΣΤΗΛΕΣ ΤΩΡΑ Μ'ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Candy
Πρύτανης
Πρύτανης
Candy


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 408
Ηλικία : 38
Περιοχή : Acharnes city
Επάγγελμα : αργόσχολη
Registration date : 10/01/2007

Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας   Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας EmptyΠεμ Φεβ 22 2007, 19:14

Σ'ευχαριστώ Λούκυ που με παραδέχεσαι,να πω και άλλα αν θες!
Η αλήθεια είναι ότι πραγματικά αδικούμαι στο Οικονομικό,δεν είμαι εγώ για στατιστικές και μαθηματικά,εγώ είμαι για πιο φιλοσοφημένα πράγματα!Αν μου δώσεις τροφή ζωγραφίζω με τις ιδέες μου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
angel_cassiel
Ψαράκι
Ψαράκι
angel_cassiel


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 11
Ηλικία : 37
Περιοχή : Στη Χώρα του Ποτέ
Επάγγελμα : εε... φοιτητής...(νομίζω)
Registration date : 18/04/2007

Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας   Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας EmptyΤρι Απρ 24 2007, 00:21

Όμως υπάρχουνε περιπτώσεις ανθρώπων που προσπαθούν μια ζωή να πετύχουν το όνειρό τους, το οποιο δεν ειναι εξω απο τις δυνατοτητες τους, και δεν τα καταφέρνουνε! Είναι ανθρωποι που δεν φτάνουν ποτε στην Ιθακη τους και πιστεψε με δεν ειναι παντα τοσο ωραιος ο δρομος προς την κατακτηση των στοχων τους.
Επισης ο καθε ανθρωπος δεν μπορεί να εχει εναν στοχο σ'ενα μονο επιπεδο της ζωης του αλλα πολλαπλους, το οποιο σημαινει οτι ακομα κι αν επιτυχει εναν απο αυτους μπορει και παλι να μην ειναι ευτυχισμενος και να νοιωθει κενος μεσα του.
Μερικες φορες πρεπι να ηρεμεις και να ανασυντασεσαι μπροστα στις δυσκολιες της ζωης και να περιμενεις την καταλληλη στιγμη για να ξαναβγεις στην επιθεση. Αυτο δε σημαινει οτι διαφωνω μαζι σου Candy, αλλα μορει εστς μια μικρη αποτυχια σ'εναν τομεα της ζωης να ειναι κρισιμη και να σε επηρεασει τοσο πολι σε αλλους τομεις της ζωης σου και να κλειστεις στους σκοτεινους διαδρομους των σκεψεων σου προσπαθωντας να αναλυσεις καθε λαθος που εχεις κανει και να κανεις φαυλους κυκλους γυρω απο την πηγη της ευτυχιας σου χωρις να ξερεις καν τι σημαινει ευτυχια
Γενικα δεν ειναι ευκολο να πουμε αν καποιος πρεπει να ειναι επιθετικος ή όχι.
Αν ειναι καλο ή οχι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Candy
Πρύτανης
Πρύτανης
Candy


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 408
Ηλικία : 38
Περιοχή : Acharnes city
Επάγγελμα : αργόσχολη
Registration date : 10/01/2007

Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας   Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας EmptyΠεμ Απρ 26 2007, 22:44

Συμφωνώ angel cassiel ότι μπορεί μια αποτυχία να σου αλλάξει για λίγο τα δεδομένα στη ζωή σου,το θέμα όμως είναι τι κάνεις από κει και πέρα.Αν σε πάρει από κάτω και παραδώσεις τα όπλα έτσι απλά,τότε χάνεις την ίδια τη ζωή!Η ζωή είναι μια ρόδα που γυρίζει και περιλαμβάνει τα πάντα (χαρά,πόνο, λύπη, επιτυχία, απογοήτευση).Μπορεί να αποτύχεις μια φορά και δυο και χίλιες και να κάνεις λάθη,ποτέ δε ξέρεις όμως τι σε περιμένει στην επόμενη στροφή!
Γι'αυτό πρέπει να είμαστε δυνατοί σε μια αποτυχία και αυστηροί με τον εαυτό μας για να πάμε μπροστά,να θέτουμε στόχους,να αγωνιζόμαστε να διεκδικούμε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Rambo
Τελειόφοιτος
Τελειόφοιτος
Rambo


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 199
Ηλικία : 40
Περιοχή : Ζούγκλα του Βιετνάμ
Επάγγελμα : Υδραυλικός
Registration date : 01/02/2007

Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας   Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας EmptyΚυρ Απρ 29 2007, 21:09

Η δειλία μπορεί υπο προυποθέσεις να ωφελήσει και να κάνει κάποιον άνθρωπο καλύτερο. Και πιστεύω ότι η λέξη δειλία όπως ακούγεται, παραπέμπει σε κάτι αρνητικό. Αν λέγοντας δειλία εννοούμε ότι κάτι δεν το ακολουθείς αντανακλαστικά, αλλά σκέφτεσαι πριν πράξεις εξετάζοντάς το πρώτα, τότε πραγματικά μπορεί να σε βοηθήσει. Μετατρέποντας το αρχικό σάστισμα σε πρόκληση, μόνο κερδισμένος μπορείς να βγεις..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Δειλία : προστάτης μας ή εχθρός μας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
PASP OIKONOMIKOY :: Δημόσιες Συζητήσεις :: Το μακρύ μου και το κοντό μου.-
Μετάβαση σε: