PASP OIKONOMIKOY
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Συζητήσεις περί του υπολογίστή

Πήγαινε κάτω 
+14
elias
Pasparis
eri
saflas3
Carissa
ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ
parpetra
pasparis21
Μορφή
redactora
ImmortalFrank
Antre
Nikos_7
Net_Commander
18 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
parpetra
Τελειόφοιτος
Τελειόφοιτος
parpetra


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 176
Ηλικία : 39
Περιοχή : peiraias!!!
Επάγγελμα : zwo-logos (me peira 5 xronwn sto idruma tis pasp oikonomikou)
Registration date : 11/01/2007

Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητήσεις περί του υπολογίστή   Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Ιαν 20 2007, 13:48

ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ... ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΕΡΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ FORUM ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΤΑ "ΖΩΑ ΜΟΥ ΑΡΓΑ". ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑ 2-3 ΣΗΜΑΤΑ ΟΜΑΔΩΝ... ΤΙ ΝΑ ΠΩ? ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΟΥ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ppol.gr/
Antre
Πρύτανης
Πρύτανης
Antre


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 466
Ηλικία : 39
Περιοχή : Kalamaki
Επάγγελμα : Tempelis
Registration date : 10/01/2007

Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητήσεις περί του υπολογίστή   Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Ιαν 20 2007, 16:46

Ε αντε βρε... μην αργείτε... βάλτε όλοι τις φάτσες σας!!! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nikos_7
Οικονομολόγος
Οικονομολόγος
Nikos_7


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 256
Ηλικία : 39
Περιοχή : Πατησια city
Επάγγελμα : Φοιτητής
Registration date : 12/01/2007

Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητήσεις περί του υπολογίστή   Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Ιαν 20 2007, 16:54

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!ΛΙΓΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΓΑΤΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΑΜΟΛΗΣΩ ΝΑ ΣΑΣ ΦΑΕΙ! Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.apela.gr/
ImmortalFrank
Φοιτηταράς
Φοιτηταράς
ImmortalFrank


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 97
Ηλικία : 36
Περιοχή : ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΜΑΡΟΥΣΙ!!!
Επάγγελμα : !!Laptop seller!!
Registration date : 12/01/2007

Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητήσεις περί του υπολογίστή   Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Ιαν 20 2007, 17:52

parpetra έγραψε:
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ... ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΕΡΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ FORUM ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΤΑ "ΖΩΑ ΜΟΥ ΑΡΓΑ". ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑ 2-3 ΣΗΜΑΤΑ ΟΜΑΔΩΝ... ΤΙ ΝΑ ΠΩ? ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΟΥ.

parpetra έγραψε:
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ... ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΕΡΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ FORUM ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΤΑ "ΖΩΑ ΜΟΥ ΑΡΓΑ". ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑ 2-3 ΣΗΜΑΤΑ ΟΜΑΔΩΝ... ΤΙ ΝΑ ΠΩ? ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΟΥ.

Δεν ξέρω αν πρόσεξες αλλά είναι όλα κατοικίδια.
Ενώ εγώ εχω το καρχαριάκι μου και όλα μια χαρά.
Βέβαια κοντεύει να με κατασπαράξει, αλλά δεν έχει να λέει!!!!!
lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gamershell.com/
Antre
Πρύτανης
Πρύτανης
Antre


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 466
Ηλικία : 39
Περιοχή : Kalamaki
Επάγγελμα : Tempelis
Registration date : 10/01/2007

Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητήσεις περί του υπολογίστή   Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Ιαν 20 2007, 17:54

Το δικό μου όμως οπλοφορεί... είναι επαγγελματίας... αμ τι νομιζες ;;; Cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pasparis21
Οικονομολόγος
Οικονομολόγος
pasparis21


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 222
Ηλικία : 39
Περιοχή : Suncity
Επάγγελμα : foititis (elpizw oxi aiwnios)
Registration date : 16/01/2007

Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητήσεις περί του υπολογίστή   Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Ιαν 20 2007, 18:58

Καλά τα ζωάκια, αλλά εγώ τον Stewie δεν τον αλλάζω με τίποτα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.greeksubs.com
Nikos_7
Οικονομολόγος
Οικονομολόγος
Nikos_7


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 256
Ηλικία : 39
Περιοχή : Πατησια city
Επάγγελμα : Φοιτητής
Registration date : 12/01/2007

Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητήσεις περί του υπολογίστή   Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Ιαν 20 2007, 22:21

Με αφορμη τον τελευταιο ιο που κυκλοφορησε στο διαδικτυο, θελω να πληροφορησω ολους τους χρηστες να προσεχουν ιδιαιτερα την ηλεκτρονικη τους αλληλογραφια. Οι ιοι αυτοι που στελνονται μεσω email, φαινομενικα ειναι ηλεκτρονικα μηνυματα ενημερωσης και δε μας τα στελνουν αγνωστοι αλλα ειναι προωθησεις γνωστων μας. Ο,τι και αν λεει το μηνυμα αυτο, ακομα και για τις φονικες πλημμυρες στη βορεια κ κεντρικη ευρωπη που μεσα σε τετοιο μηνυμα κρυβοταν ο ιος που αναφερομαι να τα διαγραφετε και το βασικοτερο απο ολα να μην ανοιγειτε επισυναπτομενα αρχεια. Ακομα και αν ειναι ανεκδοτα ή αστειες εικονες. Μπορει να κρυβουν παγιδες. Ειδικα αν βλεπετε αρχεια τυπου: video.exe φυσικα και δεν ειναι video αλλα εκτελεσιμο προγραμμα και προφανως ιος! (καταληξη .exe= προγραμμα, ιος= προγραμμα -->ΠΡΟΣΟΧΗ)
Γιαυτο λοιπον καντε διαγραφες σε ασχετα μηνυματα ο,τι και αν λενε εφοσον δεν σας αφορουν προσωπικα!
Τα λεω αυτα γιατι και εγω τελευταια εχω λαβει απο φιλους πολλα τετοια μηνυματα και αυτο ειναι ακομα πιο επικινδυνο! Το οτι μας το στελνει γνωστος δε σημαινει οτι ειναι και ασφαλες! Καλο σερφαρισμα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.apela.gr/
pasparis21
Οικονομολόγος
Οικονομολόγος
pasparis21


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 222
Ηλικία : 39
Περιοχή : Suncity
Επάγγελμα : foititis (elpizw oxi aiwnios)
Registration date : 16/01/2007

Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητήσεις περί του υπολογίστή   Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Ιαν 20 2007, 23:54

Να το όπως το βρήκα στο in.gr


Ένας νέος ιός υπολογιστών διαδίδεται από την Παρασκευή στο Διαδίκτυο εκμεταλλευόμενος την ανησυχία για το μετεωρολογικό σύστημα Κύριλλος που πλήτει την Ευρώπη με ισχυρές θύελλες.

Το «Σκουλήκι της Καταιγίδας» κρύβεται σε σε email με θέμα «230 νεκροί από καταιγίδα που σαρώνει την Ευρώπη», ανακοίνωσε η φινλανδική εταιρεία ασφάλειας υπολογιστών F-Secure.

Όπως αναμεταδίδει το Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων, το μήνυμα πρωτοεμφανίστηκε στην Ασία, όπου πιθανότατα δημιουργήθηκε, και έχει ήδη αποσταλεί σε εκατοντάδες χιλιάδες διευθύνσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

Ο ιός ενεργοποιείται και εγκαθιστάται στο σύστημα αν ο χρήστης τρέξει τα συνημμένα αρχεία, με ονόματα όπως Full Clip.exe, Full Story.exe, Read More.exe και Video.exe.

Το κακόβουλο λογισμικό, που συνήθως δεν γίνεται αντιληπτό από το χρήστη, ανοίγει μια κερκόπορτα την οποία μπορούν να χρησιμοποιήσουν αργότερα οι χάκερ που δημιούργησαν τον ιό.

«Η πρόθεσή τους είναι πιθανώς να δημιουργήσουν μια νέα στρατιά από υπολογιστές-ζόμπι που κλέβουν πληροφορίες που αναμεταδίδουν διαφημίσεις (spam)» εκτιμά η F-Secure.


Πήρε το αυτί μου και για έναν άλλον, που μεταδίδεται λέει μέσω msn messenger. αν σου έρθει αίτηση να κάνεις add επαφή με όνομα pussyc@t_1@hotmail.com και σου κατασρτέφει τον σκληρό!!!Εμένα και επειδή μου ακούγεται κουφό το όλο σκηνικό αλλά και επειδή στο google βρήκα μόλις 3 αναφορές (2 από Ελλαδάρα και μία από Γερμανία), πιστέυω ότι μάλλον είναι μούφα. Τέσπα εμένα αν μου έρθει δεν θα το κάνω add Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.greeksubs.com
Nikos_7
Οικονομολόγος
Οικονομολόγος
Nikos_7


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 256
Ηλικία : 39
Περιοχή : Πατησια city
Επάγγελμα : Φοιτητής
Registration date : 12/01/2007

Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητήσεις περί του υπολογίστή   Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Ιαν 21 2007, 01:25

ΓΕΝΙΚΩΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΕ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΦΙΛΟ Ή ΓΝΩΣΤΟ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΜΕ, ΤΟ ΑΡΝΟΥΜΑΣΤΕ ΚΛΠ.. κ ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΑΠΛΗ DIAL UP ΚΑΝΤΕ ΚΑΜΙΑ ΦΡΑΓΗ ΓΙΑΤΙ ΟΙ DIALERS ΘΕΡΙΖΟΥΝ. ΜΟΥΤΥΧΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ. 7 ΕΥΡΩ ΤΟ ΔΙΜΗΝΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ Η ΦΡΑΓΗ Κ ΜΙΑ ΚΛΗΣΗ ΤΟΥ DIALER ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ Κ 1000 ΕΥΡΩ..
ΠΡΟΣΟΧΗ!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.apela.gr/
pasparis21
Οικονομολόγος
Οικονομολόγος
pasparis21


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 222
Ηλικία : 39
Περιοχή : Suncity
Επάγγελμα : foititis (elpizw oxi aiwnios)
Registration date : 16/01/2007

Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητήσεις περί του υπολογίστή   Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Ιαν 21 2007, 03:41

Όσον αφορά τους dialers (την έχω πατήσει κι εγώ μια φορά)

Η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων λαμβάνει μέτρα για την προστασία των καταναλωτών από κακόβουλα προγράμματα υπολογιστών (dialers) που καλούν εν αγνοία του χρήστη τηλεφωνικές γραμμές με το πρόθεμα 901.

Θορυβημένη από τις συνεχιζόμενες καταγγελίες συνδρομητών, η ΕΕΤΤ εξέδωσε προσωρινή διάταξη με την οποία υποχρεώνεται η εταιρία ΜΑΚΝΑΝ να απενεργοποιήσει αμέσως όλες τις γραμμές της σειράς 901 που της έχουν εκχωρηθεί και μέσω των οποίων γίνεται πρόσβαση σε υπηρεσίες προστιθέμενης αξίας και αυξημένης χρέωσης.

Παράλληλα, υποχρεώνεται ο ΟΤΕ να απέχει από τη διεκδίκηση είσπραξης των ποσών που αντιστοιχούν σε χρήση υπηρεσιών προστιθέμενης αξίας μέσω της κλήσης των συγκεκριμένων τηλεφωνικών αριθμών.

H Επιτροπή είχε προηγουμένως καλέσει σε ακρόαση τόσο τη ΜΑΚΝΑΝ όσο και τον ΟΤΕ.

Η ΜΑΚΝΑΝ πάντως εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία διευκρινίζει πως δεν υπάρχει συνολική πάυση των αριθμών 901 της ΜΑΚΝΑΝ. «Σύμφωνα με την προσωρινή διάταξη της ΕΕΤΤ με αριθμό 2078, η ΜΑΚΝΑΝ αναστέλλει προσωρινά την λειτουργία μικρού αριθμού κωδικών κλήσης σε αριθμούς υψηλής χρέωσης που αφορούν αποκλειστικά υπηρεσίες και περιεχόμενο παρεχόμενες από το διαδίκτυο με την χρήση λογισμικού επαναδρομολόγησης» αναφέρει. Παράλληλα τονίζει πως η εταιρεία «συνεχίζει να παρέχει αδιάλειπτα και αξιόπιστα τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες και υπηρεσίες τηλεηχοπληροφόρησης».

Τα τελευταία χρόνια, χιλιάδες συνδρομητές έλαβαν λογαριασμούς τηλεφώνου με υπέρογκα ποσά για τηλεφωνήματα που έκανε ο υπολογιστής τους εν αγνοία τους.

Τα dialers εγκαθίστανται τους υπολογιστές χωρίς τη συναίνεση του χρήστη, συνήθως όταν αυτός επισκεφθεί κακόβουλους δικτυακούς τόπους με πορνογραφικό περιεχόμενο. Αν ο υπολογιστής είναι συνδεδεμένος στο Διαδίκτυο μέσω απλής τηλεφωνικής γραμμής, το dialer εκτρέπει τη σύνδεση σε τηλεφωνικές γραμμές της σειράς 901 χωρίς να ενημερώνει το χρήστη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.greeksubs.com
Antre
Πρύτανης
Πρύτανης
Antre


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 466
Ηλικία : 39
Περιοχή : Kalamaki
Επάγγελμα : Tempelis
Registration date : 10/01/2007

Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητήσεις περί του υπολογίστή   Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Ιαν 21 2007, 11:39

Διαβάζοντας την δημοσίευση για το mail με τον ιο... καταρχήν να ευχαριστήσω για την ενημέρωση.

Βέβαια τωρα εσείς θα σκέφτεστε, μα πως θα βλέπω την αλληλογραφία. Παιδιά μην φρικάρετε.Απλά μην ανοίγετε τις επισυνάψεις... και δεν θα χετε πρόβλημα... ειδικά αν είναι μόνο κείμενο, δεν πρέπει να χετε πρόβλημα. Φυσικά μην προκαλείτε την τύχη σας, αν είναι από άγνωστο, μην τα ανοίγετε


ΥΓ. Dialer μπορεις να κολλησεις παντου, ακομα και απο το κατεβασμα ενος
τραγουδιου..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ImmortalFrank
Φοιτηταράς
Φοιτηταράς
ImmortalFrank


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 97
Ηλικία : 36
Περιοχή : ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΜΑΡΟΥΣΙ!!!
Επάγγελμα : !!Laptop seller!!
Registration date : 12/01/2007

Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΕΠΟΧΗ ΙΟΣΕΩΝ!!!!!!   Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Ιαν 21 2007, 18:11

Πρέπει να σας πώ πως σήμερα το πρωί, ανοίγοντας τον υπολογιστή μου, είχα 4 μηνύματα με συννημένο τον παραπάνω ιό. Το NOD32 τον αακάλυψε και τους διέγραψε αμέσως. Μέσα στις επόμενες 3 ώρες μου ήρθαν άλλα 13 (!!!!!!) τέτοια μηνύματα. Να είστε πολύ προσεχτικοί, και προπάντων να χρησιμοποιείτε ένα καλό antivirus και φυσικά κάποιο firewall (οχι αυτό των windows). Για την υγεία του υπολογιστή μας και των δεδομένων που έχουμε σε αυτόν, αξίσει να δώσουμε κάποια χρήματα (όχι πολλά) ώστε να μην χτυπάμε αργότερα ........................................................................... το πληκτρολόγιο στο ντουβάρι!!!!!!!!!!
Αυτά
scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gamershell.com/
ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ
Οικονομολόγος
Οικονομολόγος
ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 256
Ηλικία : 37
Περιοχή : ΑΓΡΙΑ ΔΥΣΗ
Επάγγελμα : COWBOY
Registration date : 11/01/2007

Character sheet
Test: 30

Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητήσεις περί του υπολογίστή   Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Ιαν 21 2007, 18:20

ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ADSL ΚΙΝΔΥΝΕΥΩ ΑΠΟ ΤΑ DIALERS?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ImmortalFrank
Φοιτηταράς
Φοιτηταράς
ImmortalFrank


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 97
Ηλικία : 36
Περιοχή : ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΜΑΡΟΥΣΙ!!!
Επάγγελμα : !!Laptop seller!!
Registration date : 12/01/2007

Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητήσεις περί του υπολογίστή   Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Ιαν 21 2007, 18:34

ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ έγραψε:
ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ADSL ΚΙΝΔΥΝΕΥΩ ΑΠΟ ΤΑ DIALERS?

Σε καμία περίπτωση δεν κινδυνεύει κάτοχος ADSL από τις υπέρογκες χρεώσεις που προκαλούν οι dialers. Βέβαια πρέπει να πω πως αν ο υπολογιστής σου μολυνθελι από dialer, θα έχει μια πτώση στην απόδοσή του υπολογιστή σου, αφού το πρόγραμμα θα τρέχει στο background.

Πάντως, για όσους έχουν ακόμα dial-up παραθέτω χθεσινή ανακοίνωση της Εθνικής Υπηρεσίας Τηλεπικοινωνιών:

"Η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων λαμβάνει μέτρα για την προστασία των καταναλωτών από κακόβουλα προγράμματα υπολογιστών (dialers) που καλούν εν αγνοία του χρήστη τηλεφωνικές γραμμές με το πρόθεμα 901.

Θορυβημένη από τις συνεχιζόμενες καταγγελίες συνδρομητών, η ΕΕΤΤ εξέδωσε προσωρινή διάταξη με την οποία υποχρεώνεται η εταιρία ΜΑΚΝΑΝ να απενεργοποιήσει αμέσως όλες τις γραμμές της σειράς 901 που της έχουν εκχωρηθεί και μέσω των οποίων γίνεται πρόσβαση σε υπηρεσίες προστιθέμενης αξίας και αυξημένης χρέωσης.

Παράλληλα, υποχρεώνεται ο ΟΤΕ να απέχει από τη διεκδίκηση είσπραξης των ποσών που αντιστοιχούν σε χρήση υπηρεσιών προστιθέμενης αξίας μέσω της κλήσης των συγκεκριμένων τηλεφωνικών αριθμών.

H Επιτροπή είχε προηγουμένως καλέσει σε ακρόαση τόσο τη ΜΑΚΝΑΝ όσο και τον ΟΤΕ.

Η ΜΑΚΝΑΝ πάντως εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία διευκρινίζει πως δεν υπάρχει συνολική πάυση των αριθμών 901 της ΜΑΚΝΑΝ. «Σύμφωνα με την προσωρινή διάταξη της ΕΕΤΤ με αριθμό 2078, η ΜΑΚΝΑΝ αναστέλλει προσωρινά την λειτουργία μικρού αριθμού κωδικών κλήσης σε αριθμούς υψηλής χρέωσης που αφορούν αποκλειστικά υπηρεσίες και περιεχόμενο παρεχόμενες από το διαδίκτυο με την χρήση λογισμικού επαναδρομολόγησης» αναφέρει. Παράλληλα τονίζει πως η εταιρεία «συνεχίζει να παρέχει αδιάλειπτα και αξιόπιστα τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες και υπηρεσίες τηλεηχοπληροφόρησης».

Τα τελευταία χρόνια, χιλιάδες συνδρομητές έλαβαν λογαριασμούς τηλεφώνου με υπέρογκα ποσά για τηλεφωνήματα που έκανε ο υπολογιστής τους εν αγνοία τους.

Τα dialers εγκαθίστανται τους υπολογιστές χωρίς τη συναίνεση του χρήστη, συνήθως όταν αυτός επισκεφθεί κακόβουλους δικτυακούς τόπους με πορνογραφικό περιεχόμενο. Αν ο υπολογιστής είναι συνδεδεμένος στο Διαδίκτυο μέσω απλής τηλεφωνικής γραμμής, το dialer εκτρέπει τη σύνδεση σε τηλεφωνικές γραμμές της σειράς 901 χωρίς να ενημερώνει το χρήστη."


Εμένα θα μου επιτρέψετε να είμαι λίγο επιφυλακτικός, καθώς οι επιτείδιοι πάντα βρίσκουν τρόπους να βγάζουν χρήματα!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gamershell.com/
ImmortalFrank
Φοιτηταράς
Φοιτηταράς
ImmortalFrank


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 97
Ηλικία : 36
Περιοχή : ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΜΑΡΟΥΣΙ!!!
Επάγγελμα : !!Laptop seller!!
Registration date : 12/01/2007

Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητήσεις περί του υπολογίστή   Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Ιαν 21 2007, 18:37

SORRY PASPARH. Δεν είδα πως είχες αναφέρει και εσύ την ανακοίνωση!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gamershell.com/
Μορφή
Φοιτητής
Φοιτητής
Μορφή


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 48
Επάγγελμα : Μπεκρόγατα
Registration date : 14/01/2007

Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητήσεις περί του υπολογίστή   Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 EmptyΔευ Ιαν 22 2007, 20:17

Μια καινούρια αηδία που έρχεται σε email την είδατε;
Σας την παραθέτω παρακάτω:

Hey it is Andy and john the directors of MSN, sorry for the interruption but
msn is closing down. this is because too many inconsiderate people are
taking up all the name (eg making up lots of different accounts for just one
person), we only have 578 names left. If you would like to close your
account, DO NOT SEND THIS MESSAGE ON. If you would like to keep your
account, then SEND THIS MESSAGE TO EVERYONE ON YOUR CONTACT LIST. This is no
joke, we will be shutting down the servers. Send it on, thanks.
WHO EVER DOES NOT SEND THIS MESSEAGE, YOUR ACCOUNT WILL BE CLOSED AND YOU
WILL COST £10.00 A MONTH TO USE. SEND THIS TO EVERYONE ON YOUR CONTACT LIST.
NOW YOU KNOW WHAT TO DO. PLEASE DO NOT FORWARD THIS or REPLY. COPY THE WHOLE
EMAIL. GO BACK TO YOUR INBOX AND CLICK ON NEW.
AND PASTE THANK YOU FOR YOUR ATTENTION
hey everyone, i dont normally send this sort of stuff out but had a look on
the internet and its actually true On the 1st of november , we will have
to pay for the use of our MSN and email accounts unless we send this message
to at least 18 contacts on your contact list. It's no joke if you don't
believe me then go to the site (
http://news.bbc.co.uk/1/hi/business/1189119.stm ) and see for yourself.
Anyways once you've sent this message to at least 18 contacts, your msn dude
will become blue. please copy and paste don't forward cos people won't take
notice of it

thank you for your attention
Έχει έρθει σε κανέναν σας;
Ειλικρινά πόσοι αργόσχολοι υπάρχουν στον κόσμο και φτιάχνουν τέτοια;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/watch?v=dPTUMyWnlOI
pasparis21
Οικονομολόγος
Οικονομολόγος
pasparis21


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 222
Ηλικία : 39
Περιοχή : Suncity
Επάγγελμα : foititis (elpizw oxi aiwnios)
Registration date : 16/01/2007

Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητήσεις περί του υπολογίστή   Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 EmptyΔευ Ιαν 22 2007, 21:29

Πριν κάνα χρόνο βγάζαν τα ίδια και τα στέλναν στο yahoo. Μην ασχολείσαι πέρα από το κλασικό delete. (Αργόσχολοι θα υπάρχουν πάντα, δεν χρειάζεται πολλή σκέψη για να βρούμε και κάποιον γνωστό μας) Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.greeksubs.com
Nikos_7
Οικονομολόγος
Οικονομολόγος
Nikos_7


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 256
Ηλικία : 39
Περιοχή : Πατησια city
Επάγγελμα : Φοιτητής
Registration date : 12/01/2007

Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητήσεις περί του υπολογίστή   Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 EmptyΔευ Ιαν 22 2007, 23:43

Ναι μουρθε και μενα τον Οκτωβρη αλλα πιστεψα οτι ηταν μλκ, αμα εκλεινε σιγα μη μας ενημερωναν (εστω ετσι) .ομως τοτε για 22 μερες το messanger δε λειτουργουσε καθολου, οσοι ηξερα που ειχαν δε μπορουσαμε να μπουμε καν κ νομισαμε πως εκλεισε, αλλα τελικα αναβαθμιστηκε.. Οποτε να ριχνουμε καμια ματια τι λενε αλλα διαγραφη αμεσως..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.apela.gr/
Carissa
Τελειόφοιτος
Τελειόφοιτος
Carissa


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 171
Ηλικία : 36
Περιοχή : anw pathsia
Επάγγελμα : lalala
Registration date : 10/01/2007

Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητήσεις περί του υπολογίστή   Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 EmptyΤρι Ιαν 23 2007, 00:04

ΑΜΑ ΣΟΥ'ΡΘΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ?ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΙΟ?
ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ.ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΤΕΛΝΟΥΝ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.thespot.gr/
Nikos_7
Οικονομολόγος
Οικονομολόγος
Nikos_7


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 256
Ηλικία : 39
Περιοχή : Πατησια city
Επάγγελμα : Φοιτητής
Registration date : 12/01/2007

Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητήσεις περί του υπολογίστή   Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 EmptyΤρι Ιαν 23 2007, 00:15

Οχι δεν εχε ιο. Οπως ειπαν κ τα παιδια, αργοσχολοι τα φτιαχνουν που δεν εχουν τι να κανουν.. ή τπτ ανταγωνιστες του msn που θελουν να μειωσουν τους χρηστες..Να φοβασαι συννημενα αρχεια και links, ο,τι διαβαζεις δεν ενεχει κινδυνο, απλα να το διαγραφεις μετα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.apela.gr/
Nikos_7
Οικονομολόγος
Οικονομολόγος
Nikos_7


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 256
Ηλικία : 39
Περιοχή : Πατησια city
Επάγγελμα : Φοιτητής
Registration date : 12/01/2007

Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητήσεις περί του υπολογίστή   Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 EmptyΤρι Φεβ 06 2007, 16:20

Οποιος χρησιμοποιει πολυ προγραμματα οπως το DC++ εχω να του προτεινω το REVCONNECT, ειναι ολοιδιο με το DC αλλα με μια ουσιαστικη διαφορα, αν θες ενα αρχειο που τοχουν 5 ατομα, κατεβαζεις με το αθροισμα των ταχυτητων τους, ετσι πιανεις πολυ μεγαλυτερες απο πριν. Το προτεινω σε οσους εχουν DC++, limewire, emule κλπ. Θα σωθουν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.apela.gr/
Antre
Πρύτανης
Πρύτανης
Antre


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 466
Ηλικία : 39
Περιοχή : Kalamaki
Επάγγελμα : Tempelis
Registration date : 10/01/2007

Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητήσεις περί του υπολογίστή   Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 EmptyΤρι Φεβ 06 2007, 18:22

Θες να πείς από τον καθένα κατεβάζεις με το μέγιστο του upload ? Γιατι αν απλά εννοεις ότι μπορείς να κατεβάσεις από πολλους ταυτόχρονα, αυτό γίνεται και στο limewire

Και κάτι ακόμα... αυτό το πρόγραμμα υποστηρίζει όλες τις κοινότητες ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nikos_7
Οικονομολόγος
Οικονομολόγος
Nikos_7


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 256
Ηλικία : 39
Περιοχή : Πατησια city
Επάγγελμα : Φοιτητής
Registration date : 12/01/2007

Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητήσεις περί του υπολογίστή   Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 EmptyΤρι Φεβ 06 2007, 19:23

Το revconnect ειναι ενα "φτιαγμενο" dc++ Ειναι ολοιδια στο χειρισμο κλπ. Απλα στο κλασσικο DC ενα αρχειο το κατεβαζεις απο εναν μονο κ αρα κατεβαζεις με το μεγιστο upload pou δινει ενω στο revconnetc σου κατεβαζει με ταχυτητα ιση με το αθροισμα ολων οσων εχουν το αρχειο αυτο που θες κ εχουν φυσικα κ slot ελευθερα. Εγω απλα το συνιστω γιατι το θεωρω πολυ καλυτερο απο limewire και τα αλλα αντιστοιχα γιατι ειναι πιο ασφαλες ας πουμε. Αν το δοκιμασεις θα καταλαβεις..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.apela.gr/
Antre
Πρύτανης
Πρύτανης
Antre


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 466
Ηλικία : 39
Περιοχή : Kalamaki
Επάγγελμα : Tempelis
Registration date : 10/01/2007

Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητήσεις περί του υπολογίστή   Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 EmptyΤρι Φεβ 06 2007, 19:26

Υποστηρίζει άλλες κοινότητες (πχ limewire, imesh...) ή έχει την δικη του ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nikos_7
Οικονομολόγος
Οικονομολόγος
Nikos_7


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 256
Ηλικία : 39
Περιοχή : Πατησια city
Επάγγελμα : Φοιτητής
Registration date : 12/01/2007

Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητήσεις περί του υπολογίστή   Συζητήσεις  περί του υπολογίστή - Σελίδα 2 EmptyΤρι Φεβ 06 2007, 19:33

Εχει τη δικη του, στην ουσια 2 hubs ειναι που μπαινεις κ βρισκεις τα παντα (που εχουν σχεση με Ελλαδα βεβαια. Δε ξερω αν υποστηριζει αλλες κοινοτητες σιγουρα αλλα δε νομιζω. Αν προκειται να το βαλεις πρεπει ναχεις 15 gb Share κ επισης θελει ενα αρχικο σεταρισμα (ακριβως ιδιο με DC++), αν θες πες μου να σε βοηθησω.. Παντως ενω πρωτα εψαχνα ατομα με Τ1 και Τ3 να κατεβασω κατι με full speed τωρα δε το ψαχνω..κατω απο 50-60 δε πιανεις κ να θες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.apela.gr/
 
Συζητήσεις περί του υπολογίστή
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 7Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
PASP OIKONOMIKOY :: Ψυχαγωγία :: PC - INTERNET-
Μετάβαση σε: